Pomoc dla osób z Ukrainy

AKTUALIZACJA – OBECNIE GOŚCIMY 10 osób. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Post z dnia 24.05.2022 r.

20 maja w piątek trudną decyzję podjęła Natasza, Ania i Lera – wróciły do Zaporoża.

W niedzielę 15 maja dotarł do nas mąż Leny, Jura.

POST Z DNIA 17.03.2022 r.

Dzisiaj o 20.00 dojechały do nas 4 kolejne osoby. Tym raz z Charkowa. Dwie siostry, z dwójką dzieci (4 i 7). Obecnie goscimy 11 osób. Dizekujemy za Wasze serca! PONIŻE POTRZEBNE INFORMACJE.

POST Z DNIA 16.03. 2022 r.

Obecnie gościmy 7 osób.  Lena z synem i kotem dojechała, została ulokowana w prywatnym domu naszych parafian w miniony piątek. W poniedziałek rano część gości 3 osoby – wyjechała. Musimy nabrać oddechu i zebrać myśli. Codzienna praca i nowe obowiązki dają znać o sobie. Koordynatorzy i zbiórka nadal aktualna. W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorami. PONIŻEJ W POŚCIE KONTAKTY I INFORMACJE DOTYCZĄCE CŁOŚCI ZAGADNIENIA.

POST Z DNIA 09.03.2022 r.

Ostatnie dni były szalone i nakreślone ciągłym ruchem, zmianami, emocjami itp. Chyba do końca, nie da się tego opisać. Planowaliśmy ciut skromniej, wyszło inaczej:) Pan Bóg działa i prowadzi! On wie, co i jak! Jesteśmy pod wrażeniem tego, w jaki sposób się angażujecie i jak otwarte macie serca!
1. Gościliśmy w naszych pokojach gościnnych, w pierwszych dniach wojny Andrieja z jego żoną i 2 córeczkami z Tarnopola. 
Udało się przez kilka dni ich przechować i zabezpieczyć. Podróż żony i dziewczynek trwała chyba 4 dni. Obecnie są już w innym mieszkaniu, bezpieczni, samodzielni.
2. Po przeprowadzeniu Andrieja, do pokojów gościnnych trafili: Ania, Misza i Żenia, którzy przybyli z Kijowa. Reszta rodziny 11 osób znalazła schronienie w Miechowicach u ks. Jana.
3. W mieszkaniu gościnnym, które do niedawna było studiem fotograficznym, urządziliśmy mieszkanie (w trybie pilnym) w którym obecnie mieszka mama Sława z trójką dzieci z Zaporoża (Alisa 4, Lera 10, Amelia 10).
4. W salce parafialnej na tym samym piętrze mieszka mama Natasza z dwójką dzieci Ania 20 i Antoni 8)
5. Oczekujemy jeszcze na mamę z 11 letnim chłopcem, którzy gdy dojadą zostaną ulokowani w prywatnym domu naszych parafian
6. Kilka rodzin udało się zalokować, przekazać kontakty itp.

POST Z DNIA 27.02.2022 r.

Wielu z Was zgłasza się do nas z chęcią pomocy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Jako społeczność parafialna chcemy wesprzeć uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie. Jesteśmy na początkowym etapie zaangażowania się w akcję pomocową. Priorytetowe dla nas na tym etapie jest zebranie informacji o potrzebach i określenie naszych możliwości tego wsparcia. Naszym aktualnym celem jest odpowiedzialne wsparcie jednej rodziny uciekającej przed wojną, która ze względu na sytuację została zmuszona do ucieczki i musi tutaj rozpocząć życie całkowicie od zera.

W ramach naszych działań pragniemy wspomóc jedną rodzinę i zapewnić jej przez dłuższy czas pobyt na terenie naszej parafii. Zachęcamy do zaangażowania się w naszą akcję!

1. Na tę chwilę rozpoczynamy zbiórkę pieniężną na doraźne potrzeby osób, które będą szukać u nas pomocy.

Osoby chcące wesprzeć naszą akcję bardzo prosimy o wpłaty na konto parafialne:

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gliwicach
ul. Jagiellońska 19a
44-100 Gliwice
konto : 70 1020 2401 0000 0402 0044 8118
tytułem: Pomoc Ukraina
 
Uwaga:
Jeśli chcesz regularnie wspomagać naszą akcję zadeklaruj się (deklarowana kwota co miesiąc) i wyślij maila na gliwice@luteranie.pl lub zadzwoń na poniższe numery.
Pozwoli nam to na rozpoznanie zakresu pomocy, której będziemy mogli udzielić długofalowo.
 

2.  Poszukujemy również osób, które mogą udostępnić mieszkanie lub pokój (z zaznaczeniem możliwego okresu wynajmu). Stworzymy dzięki temu bazę dostępnych w razie konieczności mieszkań.

Prosimy o kontakt z koordynatorami:

– Joanna Wójcik – 506 306 781

– Lucyna Stankiewicz – 664 992 024

3. Zbieramy także informacje o osobach chcących zatrudnić przybyłych z Ukrainy. Prosimy o kontakt pod nr telefonu: 697 669 449 (Piotr Bratek).

4. Prosimy również o przesyłanie ewentualnych innych pomysłów/możliwości na pomoc dla osób potrzebujących.

Jeszcze raz zaznaczamy, że w tym momencie najważniejsze jest rozpoznanie, określenie naszych możliwości pomocy i przygotowanie się do niej oraz zsynchronizowanie z pomocą, którą organizują już inne instytucje. Sytuacja jest dynamiczna i dlatego też powinniśmy reagować w sposób rozsądny.