Przedłużone zawieszenie nabożeństw – posiedzenie Rady Parafialnej

W dniu 28 maja Rada Parafialna Parafii w Gliwicach podjęła decyzję o dalszym zawieszeniu odprawiania nabożeństw w naszych kościołach. Po 14 czerwca Rada spotka się i podejmie kolejne decyzje dotyczące życia nabożeństwowego w naszych kościołach.

Przekonały nas następujące argumenty (widoczne po rozwinięciu wiadomości)

1. Kościół Jezusa Chrystusa, jako żywa wspólnota wiary, nigdy nie został zamknięty. Chrystus jest obecny wszędzie tam, gdzie z wiarą przyjmujemy Słowo Boże. To przeświadczenie pozwalało Ewangelikom przetrwać w trudnych czasach nawet długie okresy bez publicznych nabożeństw. Obecnie mamy dostęp do niesłychanej liczby nabożeństw online, telewizyjnych i radiowych, postylli, literatury, rozważań, możliwości zdalnego utrzymywania kontaktu, które dają odczuć Bożą bliskość i niezawodność Jego obietnic.

2. Dane Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach na dzień 28 maja wskazywały na dalsze, znaczne zagrożenie epidemiczne w powiecie gliwickim (załącznik).

3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach skierował do szkół i przedszkoli pismo, w którym sugerował wstrzymanie otwarcia placówek szkolnych, planowanego na 25 maja, ze względu na sytuację epidemiczną w województwie śląskim. Miasto Gliwice wstrzymało otwarcie placówek co najmniej do 1 czerwca, a sąsiednie Zabrze do 7 czerwca.

4. Obserwujemy, że niemalże wszystkie zaplanowane konfirmacje w naszej diecezji zostały przesunięte na wrzesień lub późniejszy termin, odwołane zostały Ogólnopolska Konferencja Duchownych, Tygodnie Ewangelizacyjne odbywać będą się online, odwołane są wyjazdy dzieci i młodzieży, Konferencje Duchownych naszej diecezji odbywają się w dalszym ciągu zdalnie, itp.

5. Z powodów 2-4 z pewnym dystansem odnosimy się do optymizmu ustawodawców i udzielającego się społeczeństwu hurraoptymizmu, jakoby epidemia była już za nami i zagrożenie niemalże zniknęło. Wolimy jeszcze chwilę cierpliwie poczekać, pomimo dużej tęsknoty za wspólnym spotkaniem na nabożeństwach w naszych kościołach, jak i za rozmowami, za uściskiem dłoni bez strachu, śpiewem bez maski, poczuciem wspólnoty bez liczenia i mierzenia dystansu pomiędzy uczestnikami nabożeństwa.

Rada podjęła także decyzję o prowadzeniu na stałe transmisji nabożeństw z Kościoła Zbawiciela. W związku z tym prosimy o pomoc w dotarciu do wszystkich członków naszej parafii, zwłaszcza części osób starszych, które potrzebują pomocy w umożliwieniu korzystania z nabożeństw online. Jednocześnie jesteśmy pod wielkim wrażeniem jak aktywnie seniorzy naszej parafii korzystają z oferty nabożeństw i spotkań parafialnych online.

Jako duszpasterze jesteśmy cały czasy do waszej dyspozycji i zapewniamy o naszej modlitwie.

Niech w obecnym czasie prowadzą nas słowa Jezusa z Ewangelii najbliższej niedzieli: „Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka.” Ewangelia Jana 14,27

W imieniu Rady Parafialnej, duszpasterze parafii

Ks. Andrzej Wójcik

Ks. Grzegorz Olek

———————————————————-

Linki do wspomnianych danych epidemiologicznych, komunikatów i miejskich wiadomości:

https://pssegliwice.pis.gov.pl/?onas=377

http://www.wsse.katowice.pl/art,466,komunikat-spwis-z-dnia-8042020-r-godz-1000-dot-aktualnej-sytuacji-epidemiologicznej-w-wojewodztwie-slaskim-koronawirus-sars-cov-2

https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/przesuniecie-otwarcia-zlobkow-przedszkoli-i-opieki-w-szkolach-podstawowych

https://zabrze.com.pl/i,zabrze-komunikat-w-sprawie-przedszkoli-i-opieki-w-szkolach-podstawowych,200274,919108.html