Siejcie w sprawiedliwości, żnijcie w miłości, uprawiajcie nowy ugór,
bo już czas szukać Pana, aby przyszedł i nauczył was sprawiedliwości.

Księga Ozeasza 10,12

Do Dyrektorów Szkoły,
Nauczycieli historii,
Katechetów,
Wychowawców,

 

jako społeczność ewangelickiej parafii w Gliwicach, pragniemy zaprosić Państwa nauczycieli i uczniów na godzinne zajęcia, podczas których młodzież będzie mogła zapoznać się z historią Reformacji, wkładem ewangelików w życie naszego miasta, historią parafii w Gliwicach oraz poznać jej obecną działalność. Proponujemy Państwu spotkania w ramach lekcji historii, lekcji wychowawczych lub lekcji religii w ewangelickim Kościele Zbawiciela przy ul Jagiellońskiej 19 oraz w naszej sali multimedialnej.

Serdecznie zapraszamy na lekcje, które chcemy prowadzić w duchu ekumenicznym, wierząc że edukacja w tym zakresie przyniesie owoce w postaci wymiernych ekumenicznych postaw, uwrażliwi młodzież na wyznaniową różnorodność naszego miasta oraz pokaże bogactwo wpływu Reformacji na kulturę, oświatę i inne dziedziny naszego życia. 

Proponujemy, by zajęcia odbywały się w terminach od 08.05-09.06 i 01.10-20.11.2017 r. w godzinach 9.30 – 14.00. Prelekcje są bezpłatne, przeznaczone dla uczniów klas 4-6 SP, gimnazjów oraz liceów. Jeżeli nasza oferta spotka się z Państwa zainteresowaniem, prosimy o kontakt w celu umówienia terminu:

ks. Tymoteusz Bujok
wikariusz
+48 663 769 566
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Serdecznie zapraszamy!

W imieniu parafii ewangelickiej w Gliwicach,

Ks. Andrzej Wójcik
proboszcz parafii

 

OPIS PROJEKTU

Rok 2017 jest rokiem szczególnym. W roku tym obchodzimy 500 lat od momentu (31.10.1517 r.), kiedy ks. dr Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez, w których sprzeciwił się sprzedaży odpustów w ówczesnym kościele. Z historii wiemy jak mroczny był to czas dla chrześcijańskiego Kościoła. Tezy Lutra zostały potępione, on sam wyklęty z Kościoła, a ludzie podzielili się na tych, którzy poszli za reformą i tych, którzy z nią walczyli. Zdajemy sobie sprawę, że podział chrześcijaństwa, który wtedy nastąpił, przyniósł niepotrzebny rozłam, ale także wniósł wiele świeżości po obu stronach barykady… Przede wszystkim należy docenić fakt, że Reformacja „uwolniła” Biblię i zaczęto czytać ją w językach narodowych.

31 października 2016 r., w Cieszynie, w ewangelickim kościele Jezusowym, odbyły się uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 500 lat Reformacji. W uroczystościach wzięli udział hierarchowie kościołów chrześcijańskich - między innymi Prymas Polski - bp Wojciech Polak. W tym samym dniu w ewangelickiej katedrze, w szwedzkim Lund odbyło się ekumeniczne nabożeństwo z udziałem papieża Franciszka, a z polskiej strony uczestniczył w tym wydarzeniu ks. bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Cieszy fakt, że z 500 letniej perspektywy, jako chrześcijanie różnych wyznań, doskonale widzimy, że pogłębianie podziału, który nastąpił 500 lat temu i trzymanie się kurczowo swoich racji nie ma najmniejszego sensu w zmieniającym się świecie. Idąc za przewodnikami duchowymi naszych kościołów, chcemy Jubileusz 500 lat Reformacji widzieć, jako nową szansę pojednania i propagowania wspólnych ekumenicznych wartości chrześcijańskich. Chcemy odpowiedzialnie spojrzeć na historię, poszukiwać i skupiać się na tym, co nas łączy, a nie na tym co nas dzieli i pięknie, z szacunkiem się różnić. Lokalnie, w styczniu 2017 roku, w Gliwicach w ewangelickim kościele Zbawiciela, podczas nabożeństwa, gościliśmy ks. bpa Jana Kopca, który wygłosił kazanie, a później uczestniczyliśmy we mszy świętej, w czasie której kazanie wygłosił proboszcz ewangelickiej parafii – ks. Andrzej Wójcik. Wierzymy, że przez wspólną modlitwę i wzajemną życzliwość, otwartość oraz po prostu wzajemne poznawanie się, będziemy mogli wspólnie na co dzień, składać dobre chrześcijańskie świadectwo. Chcemy w ciekawy sposób przybliżyć uczniom historię Reformacji – jej blaski i cienie, wpływ na różne dziedziny życia społeczno kulturalnego oraz jej wkład w życie Kościoła chrześcijańskiego. Podczas lekcji chcemy również wspomnieć lokalnie o zasłużonych gliwickich ewangelikach oraz pokazać formy działania parafii.

Na całym świecie, także w Polsce, dostrzega się wpływ i dzieło Reformacji na różnych płaszczyznach. 1 lutego 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 500-lecia obecności protestantów na ziemiach polskich, którą pragnie uhonorować polskich protestantów, którzy współtworzyli oblicze religijne, kulturowe, społeczne i gospodarcze naszej Ojczyzny. Także (jako pierwszy) Sejmik Śląski rok 2017 ogłosił Rokiem Reformacji. W celu uzyskania informacji dotyczących Jubileuszu w Polsce prosimy korzystać ze strony luter2017.pl Serdecznie zapraszamy!